دوران حکومت قبیله ای تمام شده است

یک کارشناس سعودی، مرگ احتمالی ملک عبدالله پادشاه عربستان را آغازی بر اختلافات و دو دستگی گسترده و شدیدتر از پیامدهای مرگ شاهزاده نایف ولیعهد عربستان دانست.
 

" علی الیامی" روز چهارشنبه در گفت و گو با شبکه خبری العالم اظهار داشت: هنوز موضوع مرگ ملک عبدالله ثابت نشده است اما حرف و حدیث و شایعات در این مجال بسیار زیاد است و شاید علت این شایعات آن باشد که بسیاری، عبدالله را فردی اصلاح طلب و تنها شخصی می‌دانند که می‌تواند میان افراد خاندان پادشاهی عربستان آرامش برقرار کند و مرگ او ممکن است به بروز دو دستگی هایی گسترده منجر شود.

وی افزود: ملک عبدالله با انتخاب سلمان برای جانشینی نایف به عنوان ولیعهد، اشتباهی بزرگ را مرتکب شد، در واقع پادشاه و خاندان حاکم فرصتی بسیار مناسب را برای تغییر وضع کشور و ایجاد حکومتی مناسب با پیشرفت های قرن 21 از دست دادند که این فرصت به ویژه با مدنظر قرار دادن تحولات بهار عربی که جهان عرب را فراگرفته است ، فرصتی بسیار مهم بود.

الیامی با یادآوری خوی ظالمانه نایف، سلمان را ستمکارتر از نایف ارزیابی کرد و گفت: سلمان به هیچ گونه اصلاحات در عربستان اعتقاد ندارد و حتی بیش از شاهزاده نایف با اصلاحات در این کشور مخالف است.

وی در ادامه با اشاره به بیماری و کهولت سن پادشاه عربستان تاکید کرد که در حال حاضر مشخص نیست چه کسی کشور را اداره می کند.

کارشناس سیاسی سعودی افزود: نظر به ناتوانی جسمی و عقلی پادشاه برای اداره کشور، انتخاب جانشینی برای او به عهده شورای بیعت است و حتی انتخاب ولیعهد هم باید از این طریق صورت گیرد.

وی در ادامه با اشاره به این مهم که عربستان کشوری بزرگ و مهم در منطقه است و نیازمند حکومتی جدید و نوین و جوان است، چه از خاندان حاکم باشد، چه نباشد، گفت: در واقع کشور عربستان، ملک آل سعود نیست که حتما حکومت از میان آنان باشد.

الیامی از آل سعود خواست مردم را در اداره کشور سهیم کنند تا زمینه پیشرفت کشور و برقراری امنیت و ثبات در آن فراهم شود. به اقلیت‌ها و حقوق شهروندان اعم از زنان و مردان احترام بگذارد و بداند که باقی ماندن حاکمیت در احتکار آل سعود بر خشم مردم خواهد افزود و سبب خواهد شد عربستان نیز مانند دیگر کشورهای خاورمیانه، عرصه اعتراض و خشونت و درگیری شود.

علی الیامی در پایان با تاکید بر اینکه آل سعود باید بدانند که دوره انتصاب و حاکمیت قبیله‌ای سر آمده است، گفت: طبقه‌ای از جوانان در عربستان شکل گرفته است که متوجه تغییرات و تحولات در جهان و به ویژه در کشورهای عربی شده‌اند و اگر اصلاحاتی واقعی در کشور صورت نگیرد، امکان دارد، کشور عرصه تنش و اعتراض شود.

4

/ 0 نظر / 27 بازدید