اوضاع داخلی بحرین ....بحرانی تر

 

اوضاع بحرین بحرانی‌تر می‌شود

اوضاع بحرین بحرانی‌تر می‌شود

 محمد کرباسی: در حالی که عبدالهادی الخواجه، فعال حقوق بشر بحرین بیش از ۷۰روز است در اعتصاب غذا به سر می‌برد روز گذشته دختر ۲۹ساله او زینب هم از سوی نیروهای امنیتی رژیم آل خلیفه بازداشت شد.

زینب الخواجه که مانند پدرش برای برقراری حقوق بشر در بحرین فعالیت می‌کند آخرین گفت‌وگوی خود را پیش از بازداشت با نشریه اشپیگل انجام داده است که خلاصه‌ای از آن را می‌خوانید.

  • مردم چرا علیه رقابت فرمول یک که مسابقه‌ای بین‌المللی است تظاهرات می‌کنند؟

این رقابت ورزشی از سوی رژیم بحرین به‌عنوان ابزاری برای حقه زدن به جهان و فریب دنیا استفاده شده است. مردم جهان ممکن است با دیدن این رقابت تصور کنند که بحرین کشوری است که مردم آن در صلح و آرامش زندگی می‌کنند اما ما تحت حکومت رژیمی زندگی می‌کنیم که نمی‌خواهد صدای اعتراض‌های مردمش را بشنود.

  • گفته می‌شود شیعیان علیه حکومت آل‌خلیفه تظاهرات می‌کنند. این‌طور است؟

من شیعه هستم و به این مسئله هم افتخار می‌کنم. این مسئله اما به این معنا نیست که ما خود را بالاتر می‌دانیم؛ من اول از همه و پیش از هر چیز یک بحرینی هستم.


پدر ۵۰ ساله شما عبدالهادی الخواجه مشهورترین فعال حقوق بشر بحرین به حساب می‌آید که از یک سال پیش بازداشت شده و اکنون بیشتر از ۷۰روز است که در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

  • هیچ امیدی برای آزادی او دارید؟

تنها جرمی که پدر من مرتکب‌شده این است که به‌عنوان فعال حقوق بشر خواستار دمکراسی و آزادی است. این تنها دلیلی است که پدر من به خاطر آن بازداشت، بازجویی و شکنجه شده. ما از دستگاه قضایی این رژیم انتظار هیچ عدالتی را نداریم.

  • پادشاه بحرین می‌گوید اشتباهاتی رخ داده و حتی برنامه اصلاحاتی را اعلام کرده است. در این باره چه نظری دارید ؟

اینها تغییرات بسیار کوچکی در مقابل جنایاتی است که رژیم در مقابل تظاهرات صلح‌آمیز مردم مرتکب شده است. بسیاری از مردم قیمت این اقدامات را با جان خود پرداخت کرده‌اند. کشتن مردم با نام پادشاه بحرین صورت می‌گیرد.

  • اما حکومت می‌گوید معترضان هم دست به خشونت زده‌اند.

این یک واکنش است. ما آرامش را بدون آزادی نمی‌خواهیم و آزادی را بالاتر از آرامش انتخاب کرده‌ایم. ما نبرد خود را برای رسیدن به حق تعیین سرنوشت و دمکراسی ادامه می‌دهیم. اگر اوضاع در همین مسیر فعلی پیش برود من پیش‌بینی می‌کنم که خشونت‌ها حتی بیشتر شود. کسی نمی‌تواند به قربانیان و خانواده‌های آنها بگوید از خود دفاع نکنند. من از شما و درخواست‌تان برای محکوم کردن واکنش‌های مردم حیرت زده شدم.

 

  • در ماه ژوئن پادشاه بحرین کمیسیونی را برای تحقیق درباره خشونت‌ها تشکیل داد. فکر می‌کنید این مسئله تغییرات را در کشور به‌دنبال داشته است؟

این کمیسیون توسط پادشاه و با پرداخت پول توسط او تشکیل شده است. چرا باید او چنین کمیسیونی را هدایت کند؟ همین کمیسیون اعلام کرده که با زندانی‌ها بدرفتاری شده و کسانی که خواستار دمکراسی بودند شکنجه شده‌اند؛ اما آیا زندانی‌ها آزاد شدند؟

  • فکر می‌کنید اصلاحات صورت گرفته کافی نیست. باید حکومت سرنگون شود؟

من می‌خواهم مردم حق تعیین سرنوشت خود را داشته باشند. مردم بحرین باید بتوانند رئیس‌جمهور خود را با آرای‌شان انتخاب کنند. تنها یک خاندان نباید اجازه حکومت براساس اراده خود را داشته باشد.

  • حکومت، پدر شما را متهم به تلاش برای سرنگونی رژیم کرده. چه نظری دارید ؟

اگر کسی خواستار دمکراسی است می‌خواهد دیکتاتوری تمام شود. اگر این مسئله خواست مردم باشد می‌تواند به معنای سرنگونی رژیم تلقی شود.

/ 0 نظر / 25 بازدید