حضور نیروهای سعودی در بحرین

درحالی که خبرها حاکی از کشته شدن سه نفر به ضرب گلوله عناصر امنیتی بحرین در این کشور است، نیروهای نظامی عربستان دیروز دوشنبه در اقدامی برای کمک به دولت بحرین در مقابله با اعتراضات مردمی در روزخشم وارد این کشور شدند.

به گزارش رحماء به نقل از سایت شبکه خبری راصد نوشت: بامداد دوشنبه تعداد بسیاری خودرو نظامی گارد ملی عربستان از طریق پل ملک فهد وارد بحرین شدند.

همزمان با ورود نیروهای نظامی عربستان، مسوولان گذرنامه بحرین در پل ملک فهد، مسافرانی را که از سمت عربستان به این کشور می آمدند، حتی دانشجویان، کارمندان و اتوبوسهای بحرینی حامل زائران مدینه منوره، را به عربستان بازگرداند.

تحلیلگران بر این باورند که اغتشاشات گسترده در بحرین، هراس ونگرانیهای بسیاری نزد عربستان بزرگترین کشور صادرکننده نفت درجهان ایجاد می کند که مبادا انقلابهای مردمی درتونس ومصر، موجب کشیده شدن اعتراضات مردمی به شهرهای عربستان شود.

مقامات عربستانی هفته های گذشته، سه تظاهرات کوچک را سرکوب کردند، و شرکت کنندکان در این تظاهرات را در شهرهای ریاض وجده و الخبر بازداشت کردند.

العالم همچنین افزود، در جریان تظاهرات دیروز در مناطق مختلف بحرین از جمله منامه، نیروهای امنیتی و پلیس برای متفرق کردن مردم از گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی استفاده کردند که در نتیجه آن دو نفر کشته شد و دست کم 20 نفر دیگر زخمی شدند.

در شهر "النویدران" در شرق منامه هم نیروهای امنیتی که از صبح دیروز برای پراکنده کردن تظاهرکنندگان در مناطق مختلف این شهر مستقر بودند، به درگیری با تظاهرکنندگان پرداختند.

ایجاد تغییرات سیاسی ، آزادی فعالان، و توقف اعطای تابعیت سیاسی، از جمله مطالبات تظاهرکنندگان در بحرین است.

این تظاهرات همزمان با صدوربیانیه ای از سوی 7 انجمن سیاسی مخالف برگزار شد. در این بیانیه آمده است: "وظیفه سیاسی ما اقتضا میکند که خواستار تسریع در روند تغییرات در همه جنبه ها و نیز انتقال به حاکمیت قانون شویم؛ حاکمیت قانون همان نظام دموکراتیک است که مردم در یک همه پرسی آن را تایید کردند و بر ماده نخست قانون اساسی مبنی براینکه مردم می توانند حکومت خود را انتخاب کنند، تاکید می کند".

همچنین در این بیانیه تاکید شده است که زمان انجام تغییرات گسترده و بازسازی کشور بر پایه آزادی، دموکراسی، عدالت و دولت قانون فرارسیده است.

/ 0 نظر / 24 بازدید