تاریخچه بیداری بحرین

خیزش بحرین (۲۰۱۱-۲۰۱۲)

 
 

مختصات: ‏۰۰″ ۳۳′ ۵۰°شرقی ‏۳۹″ ۰۱′ ۲۶°شمالی / ۵۰٫۵۵غرب ۲۶٫۰۲۷۵جنوب / -۵۰٫۵۵;-۲۶٫۰۲۷۵ (نقشه)

Ambox currentevent.svg
این مقاله یا بخشی از آن یک رویداد روز را در بر دارد.
ممکن است با گذشت زمان، اطلاعات به‌سرعت تغییر کنند. خیزش ۲۰۱۱ بحرینProtesters camped out infront of the Pearl Roundabout in Bahrain.jpg
تحصن معترضان در میدان لؤلؤ جایگاه بحرین تاریخ ۱۴ فوریه ۲۰۱۱ (۲۵ بهمن ۱۳۸۹) تاکنون گونه تظاهرات خیابانی، شورش کشته‌شدگان ۳۶ نفر زخمی‌ها ۱۰۰۰ نفر بازداشت شدگان ۸۳۰

خیزش ۲۰۱۱ بحرین مجموعه‌ای از راهپیمایی‌ها، اعتراضات و نافرمانی‌های مدنی است در کشور بحرین است که بخشی از اعتراضات در جهان عرب (۲۰۱۰-۲۰۱۱) به شمار می‌رود.

خواسته‌های اصلی معترضان بحرینی شامل برکناری شیخ خلیفه بن سلمان آل خلیفه نخست‌وزیر و پسرعموی امیر بحرین که از سال ۱۹۷۱ ریاست دولت را در اختیار دارد، آزادی زندانیان سیاسی که البته دولت قول آن را داده‌است و تدوین یک قانون اساسی جدید می‌شود.

محتویات  [نهفتن
روزشمار اعتراضات [ویرایش]
اعتراضات هزاران نفری برای برپایی رفراندم (۸ ژوئیه)
اعتراضات هزاران نفری (۲۲ ژوئیه)
کاریکاتوری از کارلوس لاتوف

۱۴ فوریه ۲۰۱۱ روز خشم مخالفین حکومت بحرین بود که یک نفر کشته و ۱۴ نفر مجروح شدند. و در روز بعد هم یک نفر از معترضین کشته شدند. شیخ حمد بن عیسی آل خلیفه، امیر بحرین، از حوادث ناگوار و کشته شدن دو نفر از معترضین عذر خواهی کرد.

در ۱۵ مارس همزمان با ورود وزیر دفاع آمریکا رابرت گیتس نیروهای نظامی عربستان و پس از چند روز هم نیروهای اماراتی راهی بحرین شدند و بدنبال آن روز بعد برخورد خشن و خونینی با مردم معترض صورت گرفت که ۱۰ کشته و صدها زخمی بجا گذاشت. دولت بحرین بنای میدان لوءلوء بحرین را تخریب کرد و آنرا خاطره بدی برای مردم دانست.

تظاهرات و حرکات اعتراضی مخالفین و متقابلا سرکوبی بوسیله حاکمیت بحرین با کمک نیروهای عربستانی و اردنی بصورت درگیری نظامی، دستگیری، صدور حکم اعدام و اعمال فشارهای جسمی و در مواردی منجر به قتل همچنان ادامه دارد.

۱۴ فوریه (روز خشم) [ویرایش]

در اعتراضات ۱۴ فوریه حداقل یک نفر کشته و ۱۴ نفر مجروح شدند. پلیس با گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی سعی در متفرق‌کردن مردم داشت.

حمد بن عیسی آل‌خلیفه‌، پادشاه بحرین، یک هفته پیش از تظاهرات پیش‌بینی شده مخالفان، با ظاهرشدن در تلویزیون دولتی بحرین، اعلام کرد که به هر خانواده بحرینی، مبلغ ۱۰۰۰ دینار بحرین، برابر با ۲۶۵۰ دلار آمریکا، پول پرداخت خواهد کرد. اکثریت ساکنان بحرین را شیعیان تشکیل می‌دهند، در حالی که خانواده سلطنتی بحرین و اکثریت مقامات دولتی آن کشور سنی‌مذهب‌ هستند.[۱]

۱۵ فوریه [ویرایش]

در این روز اعتراضات ادامه پیدا کرد و معترضان سعی در تصرف میدان مروارید منامه داشتند. پلیس به مراسم تشییع جنازه شخص مقتول در اعتراضات روز گذشته حمله کرده و یک نفر را به قتل رساند.

  • عذرخواهی پادشاه

شیخ حمد بن عیسی آل خلیفه، امیر بحرین، در یک سخنرانی تلویزیونی غیرمنتظره از کشته شدن دو نفر از معترضان عذرخواهی کرده و کمیته‌ای را برای رسیدگی به این موضوع تشکیل داده‌است. وی همچنین اعلام کرد اعتراضات مسالمت آمیز قانونی است.

۱۵ فوریه [ویرایش]

معترضان بحرینی برای سومین روز به اعتراضات خود ادامه داده و میدان مروارید منامه را به اشغال خود درآوردند. پلیس در اعتراضات امروز دخالت نکرده و اجازهٔ برگزاری راهپیمایی را داد. «الوفاق» مهمترین گروه اپوزیسیون شیعه نیز در اعتراض به کشته شدن دو نفر در اعتراضات اخیر حضور خود در پارلمان را به حالت تعلیق درآورد.

۱۵ مارس [ویرایش]

در ۱۵ مارس همزمان با ورود وزیر دفاع آمریکا رابرت گیتس عربستان هزار نفر نیروی نظامی و امارات پانصد نفر را برای سرکوب مخالفین حکومت بحرین به بحرین اعزام کردند.

۱۶ مارس [ویرایش]

نیروهای عربستان سعودی از بامداد ۱۶ مارس با شلیک گاز اشک آور حملات خود را به تظاهرات کنندگان بحرینی در میدان اللؤلؤ آغاز کرده و آنها را با گلوله‌های جنگی هدف قرار دادند. نیروهای عربستان سعودی و بحرینی میدان اللؤلؤ را با تانک‌ها و خودروهای نظامی محاصره کردند. در این درگیری‌ها در شهر «ستره» در شرق بحرین دست کم چهار نفر کشته و صدها نفر مجروح شدند. نیروهای عربستان سعودی و بحرینی از بامداد ۱۶ مارس با محاصره بیمارستان سلمانیه در منامه، از ورود مجروحان به این بیمارستان جلوگیری کردند.دو پلیش بحرینی نیز کشته شدند.[۲]

نیروهای امنیتی بحرین با آوردن تانک و بالگرد به صحنهٔ درگیری‌های خیابانی تلاش کردند تا تظاهرکنندگان مخالف دولت را متفرق کنند که بر اثر برخورد خشن پلیس بحرین با تظاهرات معترضان ۶ نفر در منامه کشته شدند. هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، از «خشونت دولت علیه معترضان» در بحرین انتقاد کرد و گفت: «کشوهایی که به بحرین نیرو اعزام کرده‌اند، در مسیر اشتباهی گام گذاشته‌اند».[۳]

تلفات [ویرایش]
تصویر کارتونی از علی جواد الشیخ از کشته‌شدگان

می‌توان تلفات را به سه بخش تقسیم کرد کسانی که مستقیما مورد تهاجم قرار گرفتند و همان جا کشته شدند و گروه دوم کسانی که بعد از انتقال به بیمارستان بر اثر جراحت جان خود را از دست دادند. گروه سوم کسانی که دستگیر شدند و بعد از مدتی جنازه آنها تحویل داده شد.

شمارهنامسنتاریخ مرگمکان۱ علی عبد الهادی مشیمع ۲۱ ۱۴٫۲.۲۰۱۱ الدیه ۲ فاضل سلمان المتروک ۳۱ ۱۵٫۲.۲۰۱۱ ماحوز ۳ محمود أحمد مکی ۲۳ ۱۷٫۲.۲۰۱۱ ستره ۴ علی منصور خضیر ۵۳ ۱۷٫۲.۲۰۱۱ ستره ۵ عیسی عبد الحسن ۶۰ ۱۷٫۲.۲۰۱۱ کرزکان ۶ علی أحمد عبد الله المؤمن ۲۳ ۱۷٫۲.۲۰۱۱ ستره ۷ عبد الرضا محمد بوحمید ۳۲ ۲۱٫۲.۲۰۱۱ مالکیه ۸ أحمد فرحان آل فرحان ۳۰ ۱۵٫۳.۲۰۱۱ ستره ۹ أحمد عبدالله حسن ۲۲ ۱۶٫۳.۲۰۱۱
/ 0 نظر / 67 بازدید